Małopolska to kraina pełna uroczych miast i miasteczek, na terenie których czekają na nas cenne zabytki i dzieła sztuki. Kto chce w czasie krajoznawczej wycieczki nacieszyć się widokiem pięknych budowli, ten koniecznie powinien odwiedzić Tarnów. Jakie atrakcje w tym mieście zasługują na szczególne wyróżnienie?

Tarnów jest jednym z ciekawszych miast, z jakimi można się spotkać w trakcie podróży po Małopolsce. Nie brak tu pamiątek związanych z rodziną Sanguszków oraz tak znaną postacią, jaką był hetman Jan Tarnowski. Miłośnicy historii mogą również wędrować po tym mieście śladami społeczności żydowskiej lub renesansowej architektury. Możliwości jest wiele, a każda z tras prowadzących przez to miasto może oczarować gości swym pięknem oraz różnorodnością. Dumą Tarnowa są piękne budowle, które do dziś zachwycają swą renesansową formą. Spotkać się z nimi można m. in. przy rynku, otoczonym pięknymi kamienicami. Jego centralną część zajmuje ratusz – renesansowa budowla, uznawana za jeden z najpiękniejszych obiektów tego typu w Polsce. Potężna katedra, drewniany kościółek oraz bima – jedyna pamiątka po spalonej przez Niemców synagodze to kolejne atrakcje, którym chętnie poświęcają swój czas turyści. Obowiązkowym punktem w programie każdej wycieczki po tym mieście jest też Park Strzelecki, na terenie którego znajduje się słynne mauzoleum generała Józefa Bema.

A co z muzeami? I one mogą oczarować gości swym pięknem oraz cennymi zbiorami. Z pewnością warto zajrzeć na wystawę w ratuszu. Dzięki niej można zdobyć wiele cennych wiadomości na temat rodzin Tarnowskich i Sanguszków, choć dla wielu zwiedzających najważniejsza jest tutejsza kolekcja porcelany. W Muzeum Diecezjalnym, urządzonym w najstarszym domu na terenie Tarnowa, można z kolei ujrzeć wspaniałą kolekcję średniowiecznych dzieł sztuki – rzeźb i obrazów, które trafiły do Tarnowa z zabytkowych kościółków rozrzuconych na terenie całej Małopolski. Dumą Tarnowa jest też Muzeum Etnograficzne, urządzone z zabytkowym zajeździe. W muzeum tym można ujrzeć jedyną w Polsce stałą wystawę, która została poświęcona Romom i ich kulturze. Ekspozycja ta robi ogromne wrażenie, a jej zwiedzenie każdemu z nas pozwoli zdobyć wiele cennych wiadomości na temat polskich Romów i ich historii.