To jedna z ciekawszych miejscowości, jakimi może się pochwalić Małopolska. Lipnica Murowana swą popularność zawdzięcza bliskości Bochni, ciekawej historii oraz zabytkom, dzięki której tak chętnie zaglądają tu wycieczki z odległych zakątków Polski. Na jakie atrakcje warto tutaj zwrócić szczególną uwagę?

Z kart historii – Lipnica Murowana i jej dzieje

Lipnica Murowana to miejscowość, która może się pochwalić długą historią. Lokowana w 1326 roku, już w XIV wieku mogła się poszczycić murami obronnymi. Dawniej było to miasto królewskie, które jednak nie zdołało się przekształcić w większy ośrodek rzemieślniczy i gospodarczy. Skutkiem tego była utrata praw miejskich w okresie międzywojennym. Dziś to dawne miasteczko jest ważnym ośrodkiem turystycznym, które atrakcje są doskonale znane miłośnikom historii i sztuki. Na co warto tu zwrócić uwagę?

Lipnica Murowana i jej zabytki

Lipnica Murowana do dziś może się pochwalić średniowiecznym układem urbanistycznym, który przypomina o jej miejskiej historii. Pięknie prezentuje się tutejszy rynek, przy którym skupiło się wiele zabytkowych domów z XVIII i XIX wieku. Ważną ozdobą rynku jest też figura błogosławionego Szymona z Lipnicy – żyjącego w XV wieku Bernardyna, znanego filozofa, teologa oraz autora pieśni religijnych. Ciekawym zabytkiem sakralnym jest też kościół parafialny św. Andrzeja. Wzniesiony w XIV wieku, może się pochwalić ciekawym posągiem Matki Bożej, wykonanym w pierwszej połowie XV stulecia. Dumą Lipnicy Murowanej jest jednak drewniany kościółek cmentarny, którego patronem jest św. Leonard. Świątynia ta powstała w XV wieku i do dziś może się pochwalić wspaniałym wystrojem wnętrza. Kto zajrzy do tego kościółka, ten będzie mógł zobaczyć gotyckie, renesansowe i barokowe polichromie, pochodzącą z XIV wieku płaskorzeźbę przedstawiającą Zaśnięcie Matki Boskiej oraz średniowieczny tryptyk z początku XVI wieku, który ustawiony został w ołtarzu głównym.

Lipnica Murowana znana jest doskonale z uroczystych obchodów Niedzieli Palmowej, warto jednak ją odwiedzić i w innym okresie. Cenne zabytki w pięknej scenerii sprawiają, że wizyta w tej miejscowości dostarczy nam wielu niezapomnianych wrażeń – bez względu na to, w jakim okresie postanowimy zwiedzić to miejsce.