Sanatoria są skazane na stereotypy. Od wielu lat kojarzone są z tym, że korzystają z nich osoby starsze czyli seniorzy. Tymczasem z uzdrowisk powinni korzystać ludzie w różnym wieku, bez względu na stan zdrowia – klimat uzdrowisk ma nie tylko właściwości lecznicze, ale i profilaktyczne. Kolejka do sanatorium jest ogromna. Standardowo czeka się prawie dwa lata na taki wyjazd, przy czym nie ma się wcale decyzyjności co do miejscowości. Jest to skierowanie odgórne. Taki stan rzeczy jest nie ma miejscu, zwłaszcza że ze skierowania może wyjechać człowiek opłacający składki zdrowotne. Czyli płaci je przez wiele lat, a nie może decydować kiedy pojedzie i gdzie. Na dodatek trzeba tolerować pokoje dwu lub kilkuosobowe – jest możliwość otrzymania pokoju jednoosobowego, ale za dopłatą. Ponadto należy dostosować się do rytmu pracy takiego ośrodka sanatoryjnego. Trzeba pojawiać się na posiłkach i zabiegach w ściśle określonych godzinach.

Uzdrowisko – zalety wyjazdu bez NFZ

Wyjazd na własną rękę do uzdrowiska to zdecydowanie mniejsza nerwówka. Przede wszystkim wyjeżdża się wtedy, kiedy zachodzi taka potrzeba. Organizm sam domaga się wypoczynku, zmiany klimatu czy zabiegów. Wystarczy wsłuchać się w swój wewnętrzny głos. Z zabiegów leczniczych można korzystać swobodnie i do woli bez skierowania lekarskiego w sanatoriach, jakie funkcjonują w takim uzdrowisku. Trzeba zapłacić za te zabiegi, ale jest to sytuacja na tyle komfortowa, że samodzielnie wybiera się ich zakres, zatem korzysta się z takich zabiegów, które rzeczywiście są potrzebne dla zdrowia. W sanatoriach ze skierowania z NFZ pacjenci korzystają z odgórnie ustalonych zabiegów nastawionych na kuracje masowe, za fajne zabiegi trzeba też płacić. Samodzielny wyjazd to także swoboda z zarządzaniem czasem własnym. Nie trzeba zrywać się z łóżka skoro świt, by zjeść śniadanie. Można bez pośpiechu wszędzie zdążyć i robić wyłącznie to, na co ma się ochotę.

Jedź nad Morze Bałtyckie – uzdrowiska czekają na Ciebie

Przykładem korzystnej opcji wyjazdowej w celach zdrowotnych są położone nad Bałtykiem większe lub mniejsze miejscowości, które mają status uzdrowiska. Noclegi nad morzem to szeroki wachlarz wyboru standardów pobytowych – od minimalnych warunków po luksusowe. Baza noclegowa nad Bałtykiem jest gościnna dla osób w różnym wieku. Klimat uzdrowiska sprzyja leczeniu chorób powszechnie znanych typu choroby układu oddechowego, choroby układu krążenia, schorzeń natury reumatologicznej – i wiele innych.