Podkarpacie to kraina, która nie zawsze kojarzy się z turystyką. Jest to jednak myślenie błędne, ponieważ właśnie tutaj można odnaleźć wiele niezwykłych miejsc, które zachwycą swą urodą i historią.

Odpoczynku należy szukać nie tylko w malowniczych Bieszczadach. Warto wybrać się do kilku wyjątkowo ciekawych miast Podkarpacia jak Krosno, Jasło czy Leżajsk.

Miasto szkła – Krosno

Krosno to miasto o bogatej historii. Prawa miejskie zostały mu przyznane za sprawą Kazimierza Wielkiego w połowie XIV wieku. Jako jedno z nielicznych posiadało obwarowania, a wspominał o nim już Jan Długosz. W centrum miasta znajduje się tzw. fara krośnieńska, czyli kościół z 1342 roku!

Krosno zwane jest miastem szkła. Działa tu bowiem huta szkła, będąca jednym z liderów na rynku światowym. Jej założenie miało miejsce na początku okresu międzywojennego. Jej produkty trafiają do krajów na całym świecie, a ogromna ich cześć jest produkowana ręcznie. Efekty tej gałęzi przemysłu można zobaczyć w Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie.

Leżajsk – co skrywa?

Równie starym jak Krosno jest miasto Leżajsk. Ono również zostało założone za sprawą Kazimierza Wielkiego. Szczególnie warte zobaczenia w tym mieście są zabytki sztuki sakralnej. Wraz z nastaniem wieku XVII do Leżajska sprowadzono bernardynów. Wybudowana także kościół i klasztor, który został sfinansowany za sprawą Zygmunta II Wazy oraz Jana Kazimierza. Ten 500-letni kościół skrywa w swoim ołtarzu absolutnie niezwykły obraz autorstwa Franciszka Lekszyckiego Święta Maria Magdalena.

Bazylika Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny posiada także unikatowe w skali Europy organy. Zostały one sfinansowane przez ród Potockich w połowie XVII wieku. Sama budowa instrumentu trwała około 10 lat. Odwiedzając ziemię leżajską warto wstąpić do Dworu Starościńskeigo, w którym znajduje się Muzeum Ziemi Leżajskiej, a w nim m.in. ekspozycja browarnictwa czy etnograficzna.

Tutaj znajdziesz informacje o tym jak spędzić czas wolny w Leżajsku: https://www.podkarpacki.pl/lezajsk-co-warto-zobaczyc-w-tym-miescie/

Podsumowanie – Podkarpacie skrywa wiele perełek historycznych

Odwiedzając Bóbrkę można zapoznać się z historią przemysłu naftowego na ziemiach polskich, który niegdyś stanowił prawdziwa potęgę. W Odrzykoniu zaś zobaczyć można zamek, w którym tworzył Aleksander Fredro, i który to zamek stał się inspiracją dla napisania Zemsty.